Bohumil Hrabal chodíval k tygrovi s železnou pravidelností, za každého počasí a v kterékoliv náladě, střídaje svůj pobyt v hospodě pouze se zájezdy na chalupu do Kerska. Je pravda, že své zamilované hospůdky Hrabal z různých důvodů střídal (chodil i ke Kocourovi, k Sojkům, do Plzeňského dvora, Na Formanku do Veletržní, do Brčalky v Široké i do Libně), ale staroměstská plzeňská pivnice U Zlatého tygra zůstane vždy jeho hospodou “kmenovou”. Není divu, že právě pivnice U Zlatého tygra se často objevuje i v jeho tvorbě, zvláště když líčí hospodské historky.

Kolem Hrabala, jenž byl ohňostrojem nápadů a vtipných řešení, a jenž prožíval slávu i pád kulturního rozmachu let šedesátých, se soustřeďovali nejlepší duchové této doby, představitelé inteligence i uměleckého světa. Toto místo bylo průsečíkem návštěv a zájemců z celého světa, každý chtěl hovořit s Hrabalem a nahlédnout do míst, kde se odehrávají děje jeho “příliš hlučné samoty”. Chodívali sem za ním filosof Karel Kosík, historici Bartošek, Kladiva a Hübl, jazykovědec Sláva Heřman, hudebníci Karel Marysko a profesor Ruis, přátelé ještě z libeňského období Šmoranc, Vávra, Boušl, skupina výtvarníků kolem Vladimíra Boudníka, Ivo Tretera a další.

Občas sem zavítali i Václav Havel s ženou Olgou a někteří další příslušníci disentu. Přímo u stolu byl zatčen státní bezpečností písničkář a spisovatel Vlasta Třešňák. Přes protesty B. H. byl odveden a uvězněn. Objevovali se zde zpěvák Jan Vodňanský, režisér Jiří Menzel a Jan Kačer, herci Krampol, Němec, Švehlík, Kaiser a další. U Zlatého tygra se Hrabal rovněž setkává s tak významnými osobnostmi jako jsou prezidenti Clinton a Havel, M. Albrightová, generál Shallikashvilli, Alexander Dubček a další. Hrabal zde rozdával své “samizdaty”, tj. díla, jejichž rozšiřování nebylo povoleno, ale které nechával rozepisovat pro své nejbližší přátele a které si posléze nalézaly cestu i mezi všechny další ctitele literárního díla B. H.. Všechny tyto skutečnosti vedli k tomu, že se pivnice U Zlatého tygra stala jakousi “pamětní síní” dramatických chvil české kultury za posledních několik desetiletí.